Kristian Leth præsenterer Beethoven
Vært: Kristian Leth
Program:
Beethoven: Strygekoncert op. 135
Beethoven: Op. 18/3
Kristian Leth har en særlig flair for at tage livtag med de helt store klassikere, og i denne koncert byder han den internationalt berømmede London-baserede strygekvartet Doric String Quartet på scenen til en intens samtale om og med Beethoven, der med sine banebrydende strygekvartetter rykkede teltpælene i klassisk musik og banede vejen for alt dét, der kom efter. Leth iscenesætter virtuost myten om Beethoven som den frie kunstner og skræller lagene af de vovede kvartetter for at finde mennesket bag.
Spilletid
Sted
Pris
195 - 295 kr.
Inkl. billetgebyr og inkl. entré til Tivoli
Spilletider
Glassalen
195 - 295 kr.
Inkl. billetgebyr og inkl. entré til Tivoli
Praktisk information
Dit koncertbesøg
Spillested
Tivolis Koncertsal.
Entré til Tivoli
Billetten giver adgang til Tivoli på koncertdagen i hele Tivolis åbningstid.
Åbningstider i Koncertsalen.
Dørene til Tivolis Koncertsal åbnes en halv time før koncertens start.
Koncertens varighed
Ca. 1 time og 15 minutter uden pause.
Bar/restauranter
Koncertsalens barer er åbne inden koncerten. Der er rig mulighed for at spise på en af Tivolis mange restauranter inden koncerten.
Gæster med funktionsnedsættelse
Kørestolspladser og ledsagerpladser kan udelukkende købes ved henvendelse til Tivoli Service Center personligt eller på 33 15 10 01. Læs mere her.
Transport/parkering
Tivoli ligger ved Rådhuspladsen og Københavns Hovedbanegård. Find mere information om offentlig transport her, eller planlæg din rejse med Rejseplanen.dk.
Ankommer du til Tivoli i bil, og har du Tivolikort, kan du få rabat på parkering. Se parkeringsmuligheder her.