Stjernemøde - Znaider og Gerstein
Solister: Nikolaj Szeps-Znaider, violin
Kirill Gerstein, klaver
Program:
Franz Schubert (1797-1828): Sonatine for violin og klaver i D-dur, D. 384 (1816)
Allegro molto
Andante
Allegro vivace
Johannes Brahms (1833-s1897): Sonate for violin og klaver nr. 1 i G-dur, Op. 78 (1879)
Vivace ma non troppo
Adagio
Allegro molto moderato
Fritz Kreisler (1875-1962): Udvalgte værker for violin og klaver
To musikalske legekammerater fra allerøverste hylde slår sig løs i Tivoli, når vores egen Nicolai Znaider inviterer sin ven og kollega, den russisk-amerikanske pianist Kirill Gerstein, med på scenen i et helt klassisk program. De to er virtuoser på hvert deres instrument og besidder tilmed en usnobbet nysgerrighed i musikkens verden, og det bliver spændende at se, hvad de vil tilføre helt klassiske værker af Schubert, Brahms og Kreisler.
Brahms offentliggjorde sin første sonate for violin og klaver i en moden alder – han havde med garanti brændt adskillige tidligere forsøg, som han havde for vane, hvis et værk ikke var perfekt. Derfor er hans sonate i G-dur netop dét: perfekt. Det er et mesterværk og et studie i samspil mellem to ligeværdige instrumenter, og lige fra violinens allerførste suk i værkets begyndelse bliver vi draget ind i en intim og fortrolig atmosfære, hvor hjertevarme melodier flyder i en lind strøm. Værkets udgangspunkt er Brahms’ egen sang “Regenlied”, og det drypper da også overalt i den vidunderligt helstøbte sonate, der både byder på musikalsk morgendug, kildrende sommerregn og enkelte tordenskrald.
Koncerten indledes med Schuberts lille perle af en sonatine, hvor de to virtuoser virkelig skal tøjle deres musikmuskler, som til gengæld kan få fri udfoldelse i et udvalg af mesterviolinisten Fritz Kreislers bedste værker for violin og klaver sidst i koncerten.
Kirill Gerstein er en sjældent mangefacetteret musiker, der arbejder inden for snart sagt alle musikalske genrer – fra barok over klassisk til jazz og kabaret – og meget ofte med inddragelse af andre kunstarter og videnskaber. Hans nysgerrighed synes uudtømmelig, og han er derfor den oplagte partner in crime, når vores egen verdensstjerne Nicolai Znaider har brug for en med- og modspiller i samme udsøgte klasse som ham selv. Kom og oplev de to unikke musikere i et helt klassisk program, hvor samspillet og de gode melodier står i centrum.
Spilletid
Sted
Pris
195 - 295 kr.
Inkl. billetgebyr og inkl. entré til Tivoli
Spilletider
Glassalen
195 - 295 kr.
Inkl. billetgebyr og inkl. entré til Tivoli
Praktisk information
Dit koncertbesøg
Spillested
Glassalen i Tivoli.
Entré til Tivoli
Billetten giver adgang til Tivoli på koncertdagen i hele Tivolis åbningstid.
Åbningstider i Glassalen
Dørene til Glassalen åbnes en halv time før koncertens start.
Koncertens varighed
Ca. 1 time og 15 minutter uden pause.
Bar/restauranter
Glassalens barer er åbne inden koncerten. Der ligeledes rig mulighed for at spise i en af Tivolis mange restauranter inden koncerten i Haven.
Gæster med funktionsnedsættelse
Kørestolspladser og ledsagerpladser kan udelukkende købes ved henvendelse til Tivoli Service Center personligt eller på 33 15 10 01. Læs mere her.
Transport/parkering
Tivoli ligger ved Rådhuspladsen og Københavns Hovedbanegård. Find mere information om offentlig transport her, eller planlæg din rejse med Rejseplanen.dk.
Ankommer du til Tivoli i bil, og har du Tivolikort, kan du få rabat på parkering. Se parkeringsmuligheder her.